Download
gimnazjum nr 8 im gra yny chrostowskiej w lublinie n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie

Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie

165 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Gimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie

 2. Nadanie imienia Grażyny Chrostowskiej Gimnazjum nr 8 w Lublinie

 3. Grażyna Chrostowska poetka polska, działaczka podziemia w okresie II wojny światowej Jesteśmy bardzo dumni, że obraliśmy Grażynę Chrostowską za Patronką naszego gimnazjum. Przykładem swojego życia młoda lublinianka z pokolenia Kolumbów prowadzi nas ku wartościom, które Jej rówieśnikom pomogły ocalić ludzką godność. Patronka jest dla nas wzorem do naśladowania, inspiracją do wielu działań i zachowań. Z Jej postawą łączy się głęboka wiara, dobro, patriotyzm, przyjaźń, umiłowanie drugiego człowieka i umiejętność przebaczania.

 4. Nadanie imienia Grażyny Chrostowskiej Gimnazjum nr 8 w Lublinie

 5. Alojzy Leszek Gzellaautor książki o Grażynie Chrostowskiej„Jakby minęło już wszystko”

 6. Spotkania w Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

 7. Wanda Półtawskapodczas kolejnych spotkań z młodzieżąGimnazjum nr 8 im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie

 8. „GODNOŚĆ I ŻYCIE SĄ DANE TYLKO NA POCZĄTKU. O ICH TRWANIE KAŻDY MUSI WALCZYĆ I NARAŻAĆ SIĘ BEZUSTANNIE.” Niezwykłe spotkania z koleżankami Patronki.

 9. „GODNOŚĆ I ŻYCIE SĄ DANE TYLKO NA POCZĄTKU. O ICH TRWANIE KAŻDY MUSI WALCZYĆ I NARAŻAĆ SIĘ BEZUSTANNIE.” Niezwykłe spotkania z koleżankami Patronki.

 10. Więźniarki obozu Ravensbrück • WOJCIECHA BURACZYŃSKA-ZEISKE • KRYSTYNA CZYŻ-WILGAT • IZABELA REK-KOPER • STANISŁAWA ŚLEDZIEJOWSKA-OSICZKO • ZOFIA POCIŁOWSKA • KLEMENTYNA TORBICZ-KUŚMIERZ • WIKTORIA KSIELEWSKA

 11. „Śladami Grażyny Chrostowskiej”- wycieczki uczniów klas pierwszych do miejsc związanych z Grażyną Chrostowską.

 12. KONKURS RECYTATORSKO-KRASOMÓWCZY „ W KRĘGU POEZJI GRAŻYNY CHROSTOWSKIEJ, LUBELSKIEJ PRZEDSTAWICIELKI POKOLENIA KOLUMBÓW ”.Etap międzyszkolny.

 13. KONKURS RECYTATORSKO-KRASOMÓWCZY „ W KRĘGU POEZJI GRAŻYNY CHROSTOWSKIEJ, LUBELSKIEJ PRZEDSTAWICIELKI POKOLENIA KOLUMBÓW ”.Finał w Zamku Lubelskim.

 14. ŚWIĘTO SZKOŁY 18 kwietnia to szczególny dzień w życiu naszego gimnazjum. • Nasze umysły i serca kierują się ku młodej dziewczynie, lubelskiej harcerce, poetce, która ginie w Ravensbrück od strzału niemieckiego oprawcy. • Każdą rocznicę tego wydarzenia obchodzimy z niemałym wzruszeniem, ale i dumą, że nasza patronka godnie zniosła upokorzenie, samotność i cierpienie. • W skrajnych, obozowych warunkach pisała wiersze, wspierała inne więźniarki, nie traciła nadziei. • Chcemy przez to Święto jeszcze bardziej ożywić pamięć o Grażynie Chrostowskiej. • Ożywić pamięć poprzez głębsze poznanie życia zarówno Jej jak i całego pokolenia, poprzez "dotknięcie" śladów jej teraźniejszości, a naszej przeszłości.