Download
supermarket n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
END PowerPoint Presentation

END

1 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

END

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Supermarket Challenge END ENTER Torfaen Working Group

  2. Objectives • We Are Learning To:- • Make choices when selecting foods • Understand the difference between healthy and unhealthy foods • Calculate cost of eating for a family of four for one day. END

  3. Teachers' Notes • Use as part of a healthy eating project. • Invite discussion about the differences between healthy and convenience foods. • Make a visit to a supermarket and carry out a similar task. • Link to a modelling activity / spreadsheets. END

  4. Key to symbols Click on this button to take you back to the home page Click on this button to take you forward and backward between pages Click on this button to end the show END

  5. Fill your basket Your challenge is to fill your basket with food for a family of four for a day. Your choices must be healthy. END

  6. Breakfast Which breakfast will you choose? Click on the breakfast you think is the healthy choice and which you will enjoy. Option 1 Option 2 END

  7. Lunch Which lunch will you choose? Click on the lunch you think is the healthy choice and which you will enjoy. Option 1 Option 2 END

  8. Dinner Which dinner will you choose? Click on the dinner you think is the healthy choice and which you will enjoy. Option 1 Option 2 END

  9. Snacks Which snacks will you choose? Click on the snacks you think are the healthy choice and which you will enjoy. Option 1 Option 2 END

  10. GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy! END

  11. This is not a good choice if you want to be healthy. END

  12. GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy! END

  13. This is not a good choice if you want to be healthy. END

  14. GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy! END

  15. This is not a good choice if you want to be healthy. END

  16. GREAT CHOICE – You obviously know the right foods to eat to be healthy! END

  17. This is not a good choice if you want to be healthy. END

  18. Cost challenge Now you have successfully completed the supermarket challenge how much do you think the healthy basket of food would cost? Click below on the amount you think the price lies between. Range between £5 - £10 £10 - £15 £15 - £20 £20 - £25 £25 - £30 END

  19. Cost challenge Now you have successfully completed the supermarket challenge how much do you think the basket of convenience food would cost? Click below on the amount you think the price lies between. Range between £5 - £10 £10 - £15 £15 - £20 £20 - £25 £25 - £30 END

  20. Healthy Eating Cost The actual cost of this healthy basket is…… £19.86 END

  21. Convenience Eating Cost The actual cost of this convenience basket is…… £25.38 1 END

  22. Too low You will need to spend a bit more to buy this basket! END

  23. Too low You will need to spend a bit more to buy this basket! END

  24. Too low You will need to spend a bit more to buy this basket! END

  25. Too low You will need to spend a bit more to buy this basket! END

  26. Too low You will need to spend a bit more to buy this basket! END

  27. Too low You will need to spend a bit more to buy this basket! END

  28. Too high You don’t need to spend quite that much to buy this basket! END

  29. Too high You don’t need to spend quite that much to buy this basket! END

  30. Take the challenge! Why not try the challenge of healthy shopping for yourself. Save money SHOP HEALTHY. END