Download
question 1 n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
QUESTION 1 PowerPoint Presentation

QUESTION 1

54 Vues Download Presentation
Télécharger la présentation

QUESTION 1

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. QUESTION 1 87 549 people watched the football grand final. If 28 571 were children, how many adults were there.

  2. QUESTION 2 9807 Litres of milk was sold from the local supermarket this week. On average, how many litres of milk were sold each day?

  3. QUESTION 3 9 oranges cost $2.88 how much does one orange cost?

  4. QUESTION 4 If a bus left the shops at 12:17pm and arrived at the depot at 2.47pm how long was the total journey?

  5. QUESTION 5 If one bike rider travelled 52.9 kilometres and another travelled 47.3 kilometres, how many kilometres did they travel all together? how much further did the first rider travel?

  6. QUESTION 6 Nine friends bought a lottery ticket and shared the cash prize of $13698. How much did each person receive?

  7. QUESTION 7 A train travels 992km. If he makes 8 stops, what is the average distance between stops?

  8. QUESTION 8 In a survey of 3568 people, 3/4 of the people surveyed agreed with the questions. How many people agreed?

  9. QUESTION 5 Jessica had 200 sheep and lost 60% of them. How many did she have left?

  10. WRITE A WORD PROBLEM WITHTHE ANSWERS: • ½ • $520